مهندسي جوش
مهندسي جوش

تماس با ما

نرم افزار

نويسنده

كتابخانه

آموزش

كلوپ مهندسي جوش

خانه

 

سه‌شنبه ٢۸ خرداد ،۱۳٩٢

 

RTI Level I & II

دوره آموزشی تخصصی

تفسیر فیلم های رادیوگرافی سطح یک و دو

RTI Level I & II

بر اساس الزامات ASNT SNT-TC-1A

در دنیای امروز که شاهد پیشرفت چشمگیر و سریع تکنولوژی است نیاز انسان به ساخت مواد و تجهیزات با کارایی بیشتر و هزینه کمتر، روز به روز برجسته­تر می­نماید. از این رو تلاش­های همه جانبه در جه افزایش بهره­وری و رسیدن به کیفیت بالاتر جزء لاینفک اهداف اصلی صنایع مختلف شده­است. روشهای مختلف تولید قطعات، تجهیزات و مواد خام نظیر ریخته­گری، آهنگری، شکل دهی، جوشکاری و ... نیز از این امر مستثنی نبوده و تلاشهای جدی و مستمری در راه رسیدن به مواد اولیه و قطعات با کارایی بالاتر و هزیته کمتر در حال انجام است. در این راستا آزمون­های غیرمخرب به عنوان یکی از نیرومندترین ابزارهای کنترل کیفیت و خواص مواد از سالهای نسبتاً دور کشف شده و مورد استفاده قرار گرفته­اند و امروزه نیز با توجه به گسترش تکنولوژی، روشهای و متدهای جدیدتر و پیشرفته­تر در حال ابداع و استفاده می­باشد. در این میان روش رادیوگرافی با توجه به مشخصات منحصر به فرد نظیر قابلیت تشخیص عیوب داخلی در کلیه مواد و قطعات، حساسیت بسیار بالا، توانایی ثبت و نگهداری اسناد م ومدارک و ... از دیرباز به عنوان یکی از پرکاربردترین آزمون­های غیرمخرب جهت بازرسی و کنترل کیفیت مواد خام، قطعات، خطوط لوله و تجهیزات در داخل و خارج از کشور مورد استفاده قرار می­گیرد. در این روش با استفاده از پرتوهای پرانرژی ایکس یا گاما کلیه عیوب و ناپیوستگی­های داخلی مواد و قطعات بر روی فیلم ثبت شده و پس از ظهور مورد ارزیابی قرار می­گیرد. از این رو، تفسیر فیلم­های رادیوگرافی و فراگیری مهارت­های مربوط به آن یکی از مهمترین شاخص­های کاربرد این روش به عنوان یک آزمون غیرمخرب می­باشد.

در دوره آموزشی تفسیر فیلمهای رادیوگرافی، علاوه بر آشنایی با انواع عیوب و ناپیوستگی­های مربوط به روشهای مختلف تولید، چگونگی ایجاد آنها بر روی فیلم، نحوه تفسیر فیلم و معیارهای پذیرش ناپیوستگی­های مختلف بر اساس استانداردهای بین­المللی بیان می­­شود. همچنین عوامل و پارامترهای مختلف موثر در کیفیت و حساسیت   فیلم­های رادیوگرافی مورد بررسی قرار گرفته و کلیه علائم نامرتبط و مواردی که ممکن در تفسیر فیلم ایجاد اختلال نماید، ارزیابی می­شود.

 

با توجه به موارد فوق، موسسه گسترش علم و فن جوش باهمکاری شرکت پژوهش فولاد جنوب  و نمایندگی ایران موسسه بین المللی NIS-CERT کانادا در نظر دارد به منظور توسعه فن آوری صنعت جوش در استان خوزستان، دوره آموزش تخصصی تفسیر فیلم های رادیگرافی سطح یک و دو را براساس الزامات آیین نامه ASNT SNT-TC-1A و با استفاده از امکانات موجود خود بصورت تئوری و عملی و کاملا کاربردی برگزار نماید. کشور کم نظیر است.

 

گواهینامه این دوره توسط نمایندگی ایران موسسه بین المللی NIS-CERT کانادا و با تاییدیه و مهر و امضاء متخصص ASNT RT Level III صادر خواهد شد.

 

 

مشخصات دوره

سرفصل مطالب دوره

سرفصل مطالب این دوره بر اساس الزامات آیین نامه ASNT SNT-TC-1A و ASNT CP-105 تدوین شده است. برای مشاهده ریز سرفصل دوره اینجا کلیک کنید.

 

زمان برگزاری

دوره اول: 10 / 04 / 92 لغایت 14 / 04 / 92 بمدت 5 روزکه شامل کلاس های مبانی و تئوری و استاندارد های مرتبط با آلتراسونیک و کارگاه عملی می باشد. (هر روز از ساعت 8 لغایت 16)

دوره دوم: متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

مدت دوره

مدت زمان دوره با احتساب کلاسهای تئوری، کارگاه های عملی و آزمون 48 ساعت میباشد.

 

مدرس دوره

مدرس دوره آقای مهندس محسن مستأجران فوق لیسانس مهندسی مواد دارای گواهینامه سطح 3 (ASNT Level III) از انجمن تست­های غیرمخرب آمریکا در رشته­های رادیوگرافی و آلتراسونیک می­باشد. سوابق شغلی، آموزشی و پژوهشی ایشان را میتوانید اینجا مشاهیده نمایید.

 

فعالیتهای کلاسی

به منظور اثر بخشی بیشتر این دوره، علاوه بر ارائه مطالب تئوری در کلاس، فعالیتهایی مانند پخش کلیپ های آموزشی، کار در منزل و گزارش نویسی در نظر گرفته شده است. ریز  این فعالیتها را میتوانید اینجا مشاهده کنید.

 

کارگاه عملی

با توجه به مهارتهای فنی مورد نیاز مفسرین فیلم­های رادیوگرافی، فعالیتهای عملی مختلف شامل بررسی و تفسیر فیلم­های قطعات و تجهیزات و ارائه گزارش بازرسی برای این دوره درنظر گرفته شده است که حدود 50 درصد از زمان دوره را شامل می­شود.  (مشاهده جزئیات)

 

آزمون پایان دوره

 

در پایان دوره آزمونی شامل سه بخش بر اساس الزامات استاندارد ASNT SNT-TC-1A در بخش­های مبانی عمومی تئوری (General)، عملی (Practical) و استانداردها و کدهای مورد نیاز (Specifications) برگزار خواهد شد. معیار قبولی کسب حداقل نمره 70 از 100 در هر بخش و میانگین 80 از 100 برای دریافت گواهینامه سطح دو (Level II) می­باشد. کسانی که حدنصاب نمره را کسب نکرده باشند، مجازند ظرف مدت یکسال، یکبار دیگر آزمون دهند.


 

گواهینامه

برای کلیه شرکت کنندگان در دوره از طرف آموزشگاه، گواهینامه شرکت در دوره (Attendance) و برای پذیرفته شدگان در آزمون، گواهینامه ASNT UT Level II توسط نمایندگی ایران موسسه بین المللی NIS-CERT کانادا و با مهر و امضاء متخصص ASNT UT Level III صادر خواهد شد.

 

منابع آموزشی

منابع آموزشی که در اختیار شرکت کنندگان در این دوره قرار داده خواهد شد عبارتند از:

o        استانداردها و کدهای انتخابی برای معیارهای پذیرش و آزمون

o        فایلهای پاورپوینت ارائه شده در طول دوره

o        دو مجموعه کامل اطلس فیلم های رادیوگرافی بصورت لوح فشرده

o        فایل ها و کتابهای مرتبط در زمینه رادیوگرافی بصورت pdf

 

سرمایه گذاری دوره

سرمایه گذاری این دوره مبلغ 5500000 ریال (پانصد و پنجاه هزار تومان) میباشد. این مبلغ شامل کلاس تئوری، کارگاه های عملی، بسته آموزشی، پذیرایی، آزمون و صدور گواهینامه میگردد.

 

محل برگزاری دوره

اهواز- میدان شهید بندر (چهارشیر)- بلوار پاسداران- ابتدای شهرک صنعتی شماره یک- نبش خیابان دوم

 

اطلاعات تماسی

تلفن: 4440407 - 0611

تلفکس: 4437005 - 0611

ایمیل: wstd.inst@gmail.com

 

 

سرفصلهای آموزشی دوره تفسیر فیلم های رادیوگرافی سطح یک و دو

ASNT RTI Level I & II

-         روشهای رایج آزمون های غیرمخرب شامل بازرسی چشمی، تست مایعات نافذ، تست ذرات مغناطیسی، تست جریان­های گردابی و تست آلتراسونیک
-         فرآیندهای مختلف ساخت مواد و تجهیزات شامل ریخته­گری، آهنگری، نورد، اکستروژن، جوشکاری و متالورژی پودر و عیوب متداول این روشها
-         اصول روش رادیوگرافی
·         مبانی اولیه فیزیکی مواد
·         مواد رادیواکتیو (نحوه تولید وخصوصیات آنها)
·         نیمه عمر و اکتیویته ویژه
·         انواع اشعه­های ایکس و گاما، نحوه تولید و خصوصیات آنها
·         برخورد اشعه با مواد و تأثیرات آن
·         یونیزاسیون، اثر فوتوالکتریک، اثر کامپتون و جفت یون­سازی
·         تضعیف اشعه و حفاظت در برابر آن
·         ضخامت لایه نصف کننده و قانون عکس مربع­ها
·         روش­های تشخیص نوع و میزان اشعه (TLD، Film Badge و ...)
·         تجهیزات پرتودهی و منابع اشعه (دوربین های گاما، تیوب اشعه ایکس، شتاب دهنده­ها، بتاترون­ها  و ..)
-       تکنیک­های رادیوگرافی
·       طیف الکترومغناطیس
·       قدرت نفوذ و کیفیت اشعه
·       طیف اشعه ایکس
·       طیف اشعه گاما
·       تشکیل سایه و اعوجاج آن
·       عدم وضوح هندسی
·       تعیین عمق عیوب در رادیوگرافی
·       صفحات فزون­ساز
·       فیلم های رادیوگرافی و ساختار آنها

 

 بازگشت

 

 

 

 

 • سرعت فیلم و طبقه بندی آنها
 • عدم وضوح ذاتی فیلم
 • نحوه تشکیل تصویر بر روی فیلم
 • محاسبه زمان پرتودهی
 • محاسبه شدت جریان و ولتاژ پرتودهی ایکس
 • منحنی پرتودهی
 • دانسیته رادیوگرافی و کنتراست
 • منحنی مشخصه (H & D)
 • شاخص کیفیت تصویر (I.Q.I)
 • حساسیت رادیوگرافی و نحوه محاسبه آن
 • کنتراست فیلم، جسم و وضوح
 • عملیات ظهور و ثبوت فیلم­های رادیوگرافی
 • عیوب ناشی از فرآیند ظهور و ثبوت (Artifacts)

-    تکنیک­های پرتودهی

 • تک دیواره
 • دو دیواره (دو تصویر و تک تصویر و بیضوی)
 • روش پانورامیک
 • روش استفاده از چند فیلم بصورت همزمان

-         نشانه­ها، ناپیوستگی­ها و عیوب

 • عیوب فرآیندهای ریخته­گری (ماسه، گریز از مرکز، دائمی و ...) و تصاویر رادیوگرافی آنها
 • عیوب فرآیندهای شکل دهی ( آهنگری، نورد و اکستروژن ) و تصاویر رادیوگرافی آنها
 • عیوب روشهای مختلف جوشکاری و تصاویر رادیوگرافی آنها
 • ارزیابی و تفسیر عیوب

·         گزارش نویسی

 

 

 

فعالیتهای کلاسی

 • در پایان هر سرفصل نمونه سئوالاتی بعنوان کار در منزل (Homework) ارائه میشود که شرکت کنندگان باید تا جلسه بعد پاسخها را تهیه و به آموزشگاه تحویل نمایند. یان فعالیت به منظور مرور مجدد مطالب کلاس در همان روز و همچنین آشنایی با نحوه طراحی سئوالات آزمون طراحی شده است.
 • برای توضیح بهتر مطالب و نکات فنی دوره از فیلمهای آموزشی تخصصی استفاده میشود. کلیپ ها و فیلمهای کوتاه در کلاس نمایش داده میشود.
 • در مبحث تفسیر فیلم از اسلایدهای فیلم استاندارد استفاده میشود.
 • در مبحث عیوب جوش، به منظور آشنایی و درک بهتر کارآموزان از قطعات واقعی جوش شده معیوب  و همینطور مقاطع جوش دارای عیب استفاده میشود. بدین منظور مجموعه کاملی تهیه شده است.

 

بازگشت

 

 

کارگاه عملی آزمایش آلتراسونیک

 

 

 

 • آشنایی با تجهیزات و ابزار مورد استفاده در تفسیر فیلم
 • آموزش فیلم خوانی و درک مشخصات مندرج در فیلمها
 • اموزش نحوه استفاده از دانسیتومتر
 • تفسیر نشانه های مشاهده شده در فیلم ها و ارزیابی بر اساس معیار پذیرش استاندارد
 • نحوه تهیه و تنظیم گزارش تفسیر فیلم رادیوگرافی

 

بازگشت

 

 

 

 پيام هاي ديگران ()

امير حسيني كلورزي

یکشنبه ۱٢ خرداد ،۱۳٩٢

 

UT Level I & II

موسسه گسترش علم و فن جوش

دوره آموزشی تخصصی

آزمایش غیر مخرب آلتراسونیک سطح یک و دو

UT Level I & II

بر اساس الزامات ASNT SNT-TC-1A

امروزه به دلیل توسعه روزافزون صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و نیروگاهها، بازرسی قطعات و اتصالات در این صنایع بمنظور اطمینان از سلامت قطعات و دستگاههای مورد استفاده، از اهمیت بالا و ویژه­ای برخوردار است. در حالی که بوجود آمدن عیوب و ناپیوستگی ها در فرایند ساخت، تولید و به کار گیری قطعات امری نامطلوب اما غیر قابل اجتناب می باشد. آزمونهای غیرمخرب آلتراسونیک یکی از روشهای توانمند و پرکاربرد در بازرسی غیر مخرب قطعات و دستگاههای صنعتی است که امروزه از جایگاه و اهمیت ویژه ای در صنایع مختلف برخوردار است. آزمون آلتراسونیک به صورت گسترده ایی به منظور کنترل کیفیت قطعات در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. مهمترین کاربردهای این تکنیک، کشف، تشخیص و ارزیابی عیوب و اندازه گیری ضخامت می باشد. در این روش از انرژی صوتی فرکانس بالا و انتشار آن درون قطعه مورد نظر بمنظور انجام بازرسی استفاده می­شود. دوره تست غیر مخرب آلتراسونیک سطحI  و II مطابق با استاندارد انجمن تستهای غیر مخرب آمریکا (ASNT) برگزار می گردد.

با توجه به موارد فوق، موسسه گسترش علم و فن جوش باهمکاری شرکت پژوهش فولاد جنوب  در نظر دارد به منظور توسعه فن آوری صنعت جوش در استان خوزستان، دوره آموزش تخصصی آزمایش غیر مخرب آلتراسونیک سطح یک و دو را براساس الزامات آیین نامه ASNT SNT-TC-1A و با استفاده از امکانات موجود خود بصورت تئوری و عملی و کاملا کاربردی برگزار نماید. کشور کم نظیر است.

 

گواهینامه این دوره با تاییدیه و مهر و امضاء متخصص ASNT UT Level III صادر خواهد شد.

 

 

مشخصات دوره

سرفصل مطالب دوره

سرفصل مطالب این دوره بر اساس الزامات آیین نامه ASNT SNT-TC-1A تدوین شده است. برای مشاهده ریز سرفصل دوره اینجا کلیک کنید.

 

زمان برگزاری

دوره اول: 23 / 03 / 92 لغایت 31 / 03 / 92 بمدت 9 روزکه شامل کلاس های مبانی و تئوری و استاندارد های مرتبط با آلتراسونیک و کارگاه عملی می باشد. (پنجشنبه و جمعه از ساعت 8:30 لغایت 19 و سایر روزهای از ساعت 16:30 لغایت 20)

دوره دوم: متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

مدت دوره

مدت زمان دوره با احتساب کلاسهای تئوری، کارگاه های عملی و آزمون 60 ساعت میباشد.

 

مدرس دوره

مدرس دوره آقای مهندس مصطفی مردانی خراط، فوق لیسانس بازرسی فنی و مدرس دانشگاه و دوره های تخصصی آزمایش های غیر مخرب (NDT) میباشد. سوابق شغلی، آموزشی و پژوهشی ایشان را میتوانید اینجا مشاهیده نمایید.

این دوره به تایید آقایان دکتر ابراهیم حشمت دهکردی و مهندس محسن مستاجران رسیده و تحت نظارت ایشان برگزار میگردد.

 

فعالیتهای کلاسی

به منظور اثر بخشی بیشتر این دوره، علاوه بر ارائه مطالب تئوری در کلاس، فعالیتهایی مانند پخش کلیپ های آموزشی، کار در منزل و گزارش نویسی در نظر گرفته شده است. ریز  این فعالیتها را میتوانید اینجا مشاهده کنید.

 

کارگاه عملی

با توجه به مهارتهای فنی مورد نیاز کارکنان آزمایش آلتراسونیک، کارگاه عملی برای این دوره  درنظر گرفته شده است (مشاهده جزئیات) که عبارتند از:

1-      آشنایی با نحوه راه اندازی دستگاه عیب یاب آلتراسونیک و کالیبراسیون آن.

2-      آزمایش نمونه قطعات جوشکاری شده و عیب یابی آنها.

3-      تحلیل نتایج آلتراسونیک و تهیه گزارش.

 

آزمون پایان دوره

 در پایان دوره آزمونی در سه بخش مبانی، استاندارد و عملی برگزار خواهد شد. معیار قبولی کسب حداقل 70% نمره در هر آزمون و داشتن میانگین حداقل 80% می باشد.

 

گواهینامه

برای کلیه شرکت کنندگان در دوره از طرف آموزشگاه، گواهینامه شرکت در دوره (Attendance) و برای پذیرفته شدگان در آزمون، گواهینامه ASNT UT Level II با مهر و امضاء متخصص ASNT UT Level III صادر خواهد شد.

 

منابع آموزشی

منابع آموزشی که در اختیار شرکت کنندگان در این دوره قرار داده خواهد شد عبارتند از:

1-   جزوه آموزشی آزمایش آلتراسونیک.

2-   استاندارد آزمایش غیر مخرب آلتراسونیک.

3-   فایلهای پاورپوینت ارائه شده در طول دوره در قالب PDF.

 

سرمایه گذاری دوره

سرمایه گذاری این دوره مبلغ 7500000 ریال (هفتصد و پنجاه هزار تومان) میباشد. این مبلغ شامل کلاس تئوری، کارگاه های عملی، بسته آموزشی، پذیرایی، آزمون و صدور گواهینامه میگردد.

 

محل برگزاری دوره

اهواز- میدان شهید بندر (چهارشیر)- بلوار پاسداران- ابتدای شهرک صنعتی شماره یک- نبش خیابان دوم

 

اطلاعات تماسی

تلفن: 4440407 - 0611

تلفکس: 4437005 - 0611

ایمیل: wstd.inst@gmail.com

 

 

سرفصلهای آموزشی دوره آزمایش آلتراسونیک سطح یک و دو

ASNT UT Level I & II

 • پایه و اساس امواج آلتراسونیک
 • معرفی انواع امواج آلتراسونیک
 • خصوصیات و ویژگی اموج آلتراسونیک
 • نحوه تولید، انتشار و جذب انرژی امواج آلتراسونیک
 • رفتار امواج آلتراسونیک در فصل مشترک دو محیط
 • تولید کننده های امواج آلتراسونیک
 • انواع روش ها و تکنیک های انجام آزمون آلتراسونیک
 • انواع روبش ها (Scan) و نحوه نمایش آنها
 • معرفی انواع پراب ها و کاربرد و قابلیت های آنها
 • آشنایی با دستگاه های آلتراسونیک
 • بلوک های کالیبراسیون و نحوه کالیبره کردن(کالیبراسیون مسافت و حساسیت و ...)
 • تشریح نحوة تعیین مکان عیوب و ارزیابی ناپیوستگی ها
 • معرفی انواع عیوب و نحوه تشخیص آنها
 • تشخیص اکوهای نامربوط در تست آلتراسونیک
 • آشنایی با استانداردهای مربوطه و معیارهای پذیرش طبق استانداردهای مختلف
 • آشنایی با گزارش­نویسی و تکمیل فرم تست آلتراسونیک
 • بیان مزایا و محدودیت­های روش و مقایسه با سایر روش­های آزمون­های غیرمخرب و ...
 • انجام آزمون عملی آلتراسونیک بر روی نمونه جوش های دارای عیب و بلوک های کالبیراسیون

 

بازگشت ثبت نام برخط


 

 

 

 

فعالیتهای کلاسی

 • در پایان هر سرفصل نمونه سئوالاتی بعنوان کار در منزل (Homework) ارائه میشود که شرکت کنندگان باید تا جلسه بعد پاسخها را تهیه و به آموزشگاه تحویل نمایند. یان فعالیت به منظور مرور مجدد مطالب کلاس در همان روز و همچنین آشنایی با نحوه طراحی سئوالات آزمون طراحی شده است.
 • برای توضیح بهتر مطالب و نکات فنی دوره از فیلمهای آموزشی تخصصی استفاده میشود. کلیپ ها و فیلمهای کوتاه در کلاس نمایش داده میشود.
 • در مبحث عیوب جوش، به منظور آشنایی و درک بهتر کارآموزان از قطعات واقعی جوش شده معیوب  و همینطور مقاطع جوش دارای عیب استفاده میشود. بدین منظور مجموعه کاملی تهیه شده است.

 

بازگشت ثبت نام برخط

 

 

کارگاه عملی آزمایش آلتراسونیک

 

 

 

 • آشنایی با نحوه راه اندازی دستگاه عیب یاب آلتراسونیک
 • آموزش کالیبراسیون دستگاه و بلوک های استاندارد
 • اموزش نحوه اجرای آزمایش آلتراسونیک
 • تفسیر و تحلیل نتایج حاصل از آزمون بر اساس معیار پذیرش استاندارد
 • نحوه تهیه و تنظیم گزارش آزمایش آلتراسونیک

 

 

 

 

 

 

بازگشت       ثبت نام برخط

 

 

 پيام هاي ديگران ()

امير حسيني كلورزي

حاميان وبلاگ

كتاب جوش

كتاب الكترونيكي جوش

جوشكاري مقاومتي

(متن كامل فارسي)


برگرفته از سايت مركز علم مواد ايرانيان

اخبار

هشتمين كنفرانس ملي جوش و بازرسي ايران 11 الي 13 ارديبهشت ماه 86 تهران انجمن جوشكاري و آزمايشهاي غير مخرب ايران
.------------.
همايش ملي عمليات حرارتي 16 و 17 اسفندماه 85 دانشگاه آزاد واحد شهر مجلسي.
.------------.

اطلاعات مفيد

فلزات پايه

الكترود و سيم جوش

محاسبه پيشگرم

محاسبات جوش

CCT نمودارهاي

ASME Code Finder

لینک ها

مركز پژوهش و مهندسي جوش ايران

انجمن جوشكاري و آزمايشهاي غير مخرب ايران

انجمن مهندسي ساخت و توليد ايران

سايت علمي پژوهشي فلزات

بانك اطلاعات نشريات كشور

بانك اطلاعات متخصصين كشور

تالارهاي گفتگو

مبحث جوش

AWS اطلاعات فني

جوش و اتصالات

ASME استاندارد

AWS استاندارد

جوشكاران انگليس

دانلود

جدول متغيرهای WPS

ايزو 6520

ايزو 5817

ايزو 3834

ايزو 14731

مديريت مستندات

Weld Calculator

Turbo ASME IX

Welding E-Book

NDT Cabin

QW-484 Form

ASME Sec IX 2003

جزوه پاشش حرارتي

وبلاگ دوستان

مجله جوش

مجله بازرسي فني

مهندسي جوش

جوشكاران

نكاتي از جوشكاري

مهندسي آبادان

WELD.4T

وبلاگ علمي جوشكاري

درباره نويسنده

امير حسيني كلورزي

امير حسيني كلورزي

09166129654

اهواز صندوق پستي

61335-4116

خبرنامه

با عضويت در خبرنامه ميتوانيد از تغييرات وبلاگ توسط ايميل باخبر شويد

Powered by WebGozar

آمار بازديدها