مهندسي جوش
مهندسي جوش

تماس با ما

نرم افزار

نويسنده

كتابخانه

آموزش

كلوپ مهندسي جوش

خانه

 

دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ،۱۳۸٤

 

تميزکاری سطح استنلس پس از جوشکاری

يکی از موارد بسيار مهم در جوشکاری فولادهای استنلس تميزکاری لايه اکسيد ايجاد شده در اطراف ناحيه جوش است که متاسفانه اغلب رعايت نميگردد. معمولا هنگام جوشکاری فولادهای استنلس لايه های اکسيدی با ضخامتهای متفاوت در کنار گرده جوش ايجاد ميگردد. اين لايه ها بترتيب از ضخيمترين لايه تا نازکترين آنها به رنگهای خاکستری آبی و زرد ميباشند.

تفاوت ضخامت و رنگ لايه های اکسيدی ناشی از تفاوت دمايی (گراديان حرارتی) موجود در قطعه ميباشد. اين لايه دارای ضريب انبساط و انقباض متفاوتی نسبت به فولاد بوده و در اثر انبساط و انقباض فولاد و بدليل ترد بودن اکسيد معمولا در ناحيه آبی رنگ لايه اکسيدی ترک ايجاد ميشود. ناحيه ترک محل مناسبی برای ايجاد خوردگی موضعی و حفره ای ميشود. باتوجه به حساسيت فولادهای استنلس نسبت به خوردگی حفره ای اين موضوع ميتواند عمر قطعه را بسيار کوتاه نمايد. اغلب نشتی های کنار جوش در لوله های استنلس به همين دليل ايجاد ميشوند.

اين موضوع در سطح داخلی لوله ها و مخازن بدليل تماس با ماده خورنده تر از اهميت بيشتری برخوردار است. در لوله های سايز پايين چون امکان دسترسی به پشت جوش و تميزکاری آن وجود ندارد بايد از گاز پرچ (Purging Gas)  با فشار و دبی مناسب استفاده نمود. در اين مورد ميتوان از ابزار خاصی جهت محافظت بهتر ريشه جوش استفاده کرد.

در آينده در ارتباط با نکاتی که بايد در تميزکاری رعايت کرد توضيحاتی خواهم داد.

 پيام هاي ديگران ()

امير حسيني كلورزي

سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ،۱۳۸٤

 

نمودارهای CCT

سلام

نمودارهای CCT يکی از مهمترين خصوصيات فولادها ميباشند. هر فولاد دارای نمودار CCT خاص خودش ميباشد. اين نمودار تغيير فاز را در اثر سرد شدن پيوسته ماده تعيين ميکند و اساس تعيين سيکلهای عمليات حرارتی ميباشد. اهميت اين نمودارها در بحث جوشکاری نيز در تعيين سيکلهای عمليات حرارتی قبل و بعد از جوشکاری ميباشد. به عنوان مثال يکی از کاربردی ترين روشهای تعيين دمای پيشگرم استفاده از اين نمودارهاست. همانطور که ميدانيد جهت جلوگيری از ايجاد ترک در ناحيه HAZ فولادهای کربنی نبايد سختی ايجاد شده در اين ناحيه پس از جوشکاری از 35 Rc تجاوز نمايد و اين بدان معناست که در ميکروساختار اين ناحيه نبايد بيش از ۳۰٪ فاز مارتنزيت تشکيل شود. با توجه به اين موضوع روش مطمئن برای تعيين دمای پيشگرم استفاده از نمودار CCT و انتخاب دمايی است که تا آن دما امکان تشکيل مقدار بيشتر فاز مارتنزيت وجود نداشته باشد. البته اين اعداد در حالت عمومی صادق است و ممکن است در مواردی دستورالعمل جوش مقدار سختی مجاز ناحيه HAZ را مشخص کرده باشد که در اين حالت نيز ميتوان از اين نمودار با در نظر گرفتن مقدار فازهای مورد نياز پيشگرم را تعيين کرد. اما کاربرد وسيعتر اين نمودارها در عمليات حرارتی پس از جوشکاری (PWHT) و تعيين سيکلهای مناسب جهت رسيدن به ساختار و خواص مورد نياز ميباشد. لينک زير نمودار CCT فولادهای کم آلياژ را با توجه به ترکيب شيميايی مشخص شده ترسيم مينمايد. اميدوارم که مفيد باشد.

رسم نمودارهای CCT فولادهای کم آلياژ

منبع: مرجع کامل مهندسی جوش

 پيام هاي ديگران ()

امير حسيني كلورزي

یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ،۱۳۸٤

 

پارامتر t8/5 (قسمت اول)

پارامتر t8/5 يکی از فاکتورهای مهم در بحث جوشکاری فولادها بخصوص فولادهای ريز دانه ميباشد. اين پارامتر بيانگر زمان سرد شدن قطعه جوشکاری شده از ۸۰۰ تا ۵۰۰ درجه است و به اين دليل اهميت دارد که در اين محدوده دمايی تغيير فاز و رشد دانه اتفاق ميافتد. با افزايش زمان t8/5 ماکزيمم سختی ناحيه HAZ کاهش ميابد و از طرف ديگر بدليل رشد دانه بيشتر تافنس نيز کاهش ميابد. در نتيجه بايد با توجه به خواص مکانيکی مورد نياز از قطعه زمان t8/5 مناسب انتخاب گردد. مقدار مناسب t8/5 برای فولادهای ريز دانه معمولا بين ۱۰ تا ۲۵ ثانيه ميباشد. فاکتورهای موثر بر t8/5 شامل ضخامت قطعه- شکل لبه سازی- انرژی ورودی بازای واحد طول و دمای پيشگرم ميباشد که با تغيير اين عوامل ميتوان به t8/5 مناسب دست يافت.

 

منبع: مرجع کامل مهندسی جوش

 پيام هاي ديگران ()

امير حسيني كلورزي

سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ،۱۳۸٤

 

يک تصوير جالب

سلام. اين هم يک تصوير جالب برای کسانی که در کار آموزش جوش هستند!

 پيام هاي ديگران ()

امير حسيني كلورزي

شنبه ۳ اردیبهشت ،۱۳۸٤

 

معيار پذيرش عيوب در جوش

سلام

در اين قسمت ميخواهم کمی درباره نقص و عيب در جوش و تفاوت آنها بنويسم. ابتدا بايد تعريف دقيقی از اين دو واژه داشته باشيم. برای اين منظور ميتوان از استاندارد ISO6520-1 که در قسمتهای قبلی معرفی شده استفاده کرد. تعاريف مورد نظر در اين استاندارد بصورت زير آمده است:

نقص (Imperfection) : هرگونه انحراف از شرايط ايده آل جوش

عيب (Defect) : نقص غير قابل پذيرش

بنابر اين هر نقصی نميتواند بعنوان عيب جوش مطرح گردد. اما در اينجا نياز به يک معيار احساس ميگردد که بتوان بر اساس آن در مورد عيب بودن يک نقص تصميم گيری کرد. در استانداردهای مختلف معيارهای متفاوتی در اين زمينه تدوين شده است. استاندارد بين المللی ISO5817 يکی از کاملترين آنهاست. در اين استاندارد شرايط جوش را با توجه به اهميت موضوع به سه دسته تقسيم کرده و برای هريک از اين دسته ها معيار پذيرش عيوب معرفی شده در استاندارد ISO6520-1 را مشخص کرده است. برای توضيحات بيشتر ميتوانيد به متن استاندارد (لينک زير) مراجعه نماييد.

ISO 5817 (برای مدتی محدود)

منبع: مجموعه پرکاربردترين استانداردهای جوش

 پيام هاي ديگران ()

امير حسيني كلورزي

حاميان وبلاگ

كتاب جوش

كتاب الكترونيكي جوش

جوشكاري مقاومتي

(متن كامل فارسي)


برگرفته از سايت مركز علم مواد ايرانيان

اخبار

هشتمين كنفرانس ملي جوش و بازرسي ايران 11 الي 13 ارديبهشت ماه 86 تهران انجمن جوشكاري و آزمايشهاي غير مخرب ايران
.------------.
همايش ملي عمليات حرارتي 16 و 17 اسفندماه 85 دانشگاه آزاد واحد شهر مجلسي.
.------------.

اطلاعات مفيد

فلزات پايه

الكترود و سيم جوش

محاسبه پيشگرم

محاسبات جوش

CCT نمودارهاي

ASME Code Finder

لینک ها

مركز پژوهش و مهندسي جوش ايران

انجمن جوشكاري و آزمايشهاي غير مخرب ايران

انجمن مهندسي ساخت و توليد ايران

سايت علمي پژوهشي فلزات

بانك اطلاعات نشريات كشور

بانك اطلاعات متخصصين كشور

تالارهاي گفتگو

مبحث جوش

AWS اطلاعات فني

جوش و اتصالات

ASME استاندارد

AWS استاندارد

جوشكاران انگليس

دانلود

جدول متغيرهای WPS

ايزو 6520

ايزو 5817

ايزو 3834

ايزو 14731

مديريت مستندات

Weld Calculator

Turbo ASME IX

Welding E-Book

NDT Cabin

QW-484 Form

ASME Sec IX 2003

جزوه پاشش حرارتي

وبلاگ دوستان

مجله جوش

مجله بازرسي فني

مهندسي جوش

جوشكاران

نكاتي از جوشكاري

مهندسي آبادان

WELD.4T

وبلاگ علمي جوشكاري

درباره نويسنده

امير حسيني كلورزي

امير حسيني كلورزي

09166129654

اهواز صندوق پستي

61335-4116

خبرنامه

با عضويت در خبرنامه ميتوانيد از تغييرات وبلاگ توسط ايميل باخبر شويد

Powered by WebGozar

آمار بازديدها